Granice mojego języka są granicami mojego świata.
Ludwig Wittgenstein
Sposób, w jaki posługujemy się językiem, to nie tylko formułowanie wypowiedzi w mowie lub piśmie, ale również porozumiewanie się pewnej społeczności, środowiska zrzeszającego grupę ludzi wykorzystujących ten sam kod językowy, służący do przekazywania informacji, wyrażania emocji, czy zaznaczania i akcentowania własnego “ja”. Sprawne operowanie językiem jest więc kluczem do porozumienia niezbędnego w budowaniu racjonalnego i wartościowego dialogu. W przestrzeni społecznej to właśnie on – dialog – jako podstawowe medium komunikacji, jest narzędziem służącym do budowania naszej pozycji i zaznaczania własnej świadomości. Język, którym posługujemy się w trakcie rozmowy, wpływa na jakość konwersacji i decyduje niekiedy o jej przebiegu. Tworzy on pewną rzeczywistość narracyjną, która tym staje się użteczniejsza, im bogatszą ją czynimy. By czerpać z języka jak najwięcej, warto udoskonalić go o elementy obce, należące do tzw. języków obcych, których użytkowanie może przynieść nam liczne korzyści.
- Lepsza pamięć
Badania przeprowadzone na University of Granada oraz University of York in Toronto, Canada pokazały, że dwujęzyczne dzieci, które od najmłodszych lat posługują się dwoma językami – a zatem posiadają niemal dwukrotnie większy zasób słownictwa od ich jednojęzycznych rówieśników – charakteryzują się znacznie lepszą pamięcią niż dzieci posługujące się jednym tylko językiem. Co więcej – szybciej i sprawniej przetwarzają informacje, zręczniej wykonują tzw. mental calculations, a niekiedy ich zdolność czytania ze zrozumieniem jest znacznie wyższa.
- Dłuższy okres koncentracji uwagi
Ludzie posługujący się dwoma lub więcej językami charakteryzują się dłuższym maksymalnym czasem skupienia, ponieważ wieloletnia nauka języka, wymagająca poświęcenia ogromnej ilości uwagi, koncentracji i czasu, pozwoliła im przyzwyczaić mózg do długotrwałego ignorowania czynników rozpraszających.
- Rozwój myślenia kreatywnego
Nauka języków obcych pozwala przekraczać granice językowe stawiane przez kulturowe, historyczne i społeczne aspekty naszego języka rodzimego. Badania potwierdzają, że posługiwanie się dwoma lub więcej językami ma wpływ na kreatywność; sugerują, że znajomość wielu języków oddziałuje na fundamentalny mechanizm myślenia kreatywnego, poprzez m.in. wyposażenie użytkownika języka w dodatkowy bagaż skojarzeń, kontekstów i systemów lingwistycznych.
- Spowolnienie zaburzeń funkcji poznawczych
Nauka języków obcych pobudza i angażuje mózg do intensywnego wysiłku, dlatego mówi się, że jest ona jego swoistym treningiem. Poprawienie zdolności koncentracji, trwania w długim skupieniu, czy szybkiego zapamiętywania informacji, pozwalają zachować sprawność umysłu, a nawet opóźniać wystąpieniem chorób takich jak Alzheimer.
- Poszerzenie umiejętności egzekutywynych
Opanowanie języka obcego – wymagające tak szczególnie ciężkiej i sumiennej pracy – gwałtownie zwiększa łatwość wysławiania się, erudycję i swoistą “elastyczność” w posługiwaniu się słowem – zarówno mówionym – jak i pisanym. Nabyte w trakcie procesu nauki zdolności zwiększą także umiejętności zarządzania systemem kognitywnym; logiczne myślenie, rozwiązywanie bieżących problemów, planowanie i przewidywanie.
- Perspektywa pracy
Znajomość języków obcych jest jednym z podstawowych wymogów stawianych przez każdego niemalże pracodawcę. Zatrudniający poszukują ludzi, którzy będą w stanie porozumieć się w imieniu danej firmy z zagranicznym klientem, nawiązać z nim owocną współpracę lub przekonać go do usług oferowanych przez spółkę. Umiejętność biegłego posługiwania się językami konsumentów korzystających z danego rynku pracy, automatycznie poszerza możliwości pracownika i zwiększa jego szanse na rozwój kariery.
- Nauka za granicą
Za najlepsze uczelnie uchodzą właśnie te zagraniczne; uniwersytety w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, oferują szeroki zakres dziedzin nauki, w których rozwijać się mogą ich studenci pod okiem najwybitniejszych naukowców świata. Umiejętność posługiwania się językiem angielskim jest natomiast jednym z wymogów rekrutacji na zagraniczne uczelnie. Studiowanie w krajach europejskich, czy w Stanach Zjednoczonych, ukazuje z kolei perspektywę podjęcia pracy w prestiżowych, zagranicznych firmach, które również wymagają od swoich pracowników znajomości języka angielskiego.
- Język – element wspólnoty, kultury i tożsamości
Świat poznajemy dzięki opowieściom – tym zasłyszanym od bliskich i tym przeczytanym w literaturze – a więc poznanie możliwe jest dzięki sztuce narracji. To, kim jesteśmy, skąd pochodzimy, w co wierzymy, co cenimy i jaką mamy przeszłość, jest przedmiotem epickiej relacji, dlatego może być opisane i przekazane jedynie przez język. Nasza kultura, obyczaje oraz tradycje zazębiają się ze słowem, które o nich opowiada. To, jakim językiem mówimy, jest częścią tego, co stanowi o nas, ponieważ nadaje nam tożsamość kulturową. Znany językoznawca, profesor Jerzy Bralczyk pisał, że język ma “spory potencjał wspólnotowy”. Badacz upatruje w mowie danego narodu elementu łączącego, a nawet – po trosze – charakteryzującego daną społeczność. Nic więc dziwnego, że poznawanie obcych dotąd języków pozwala nam odkrywać również inne kultury, umożliwia zrozumienie obyczajów i historii, które stanowią ważne elementy tożsamościowe innych krajów.
- Przyjaźnie dalekodystansowe
Fascynującym w języku jest przypatrywanie się temu, co potrafi on tworzyć. Słowa, dzięki nieodłącznemu bagażowi emocjonalnemu, mają wielką moc wiązania i zbliżania. Język, którym się posługujemy, pomaga nam nie tylko w sytuacjach formalnych, nie służy jedynie jako nośnik informacji naukowej, czy zawodowej, ale jest narzędziem porozumienia między ludźmi, a więc budowania więzi i wspólnot. Znajomość języków obcych umożliwia nam zatem nawiązywanie znajomości z ludźmi z najdalszych zakątków świata, którzy – dorastając w otoczeniu innej kultury – mają do opowiedzenia nieznane, fascynujące historie. Zrozumieć je i docenić możemy tylko dzięki umiejętności posługiwania się językami, w których dane opowieści są zawarte i w których ukryte jest bogactwo obcych doświadczeń.
0 Comments